تبلیغات
یکی هست و هیچ نیست جز او - شیوه های آموزش املا ( انواع املا )

شیوه های آموزش املا ( انواع املا )

- املای تقریری (معلم متنی را كه قبلاً تهیه كرده بتدریج قرائت می‌كند تا فراگیران بنویسند)

2-  املای كامل كردنی(معلم تعداد لغاتی مثلاً 20 كلمه كه دارای ارزش املایی هستند را انتخاب می‌كند و سپس جای آنها را در متن آماده شده جهت تكثیر خالی می‌گذارد. آن‌گاه متن كامل را خودش می‌خواند و دانش‌آموزان جاهای خالی را با توجه به قرائت معلم پر می‌كنند)

3-  املای تصویری(چند تصویر مانند درخت، حیوان و در صفحه‌ای طراحی می‌شود و سپس صفحات در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد و دانش‌آموزان نام شكل مورد نظر را می‌نویسند).

4-  املای گروهی(در هر گروه یك نفر به بقیه دیكته می‌گوید. برای مثال در یك گروه سه نفری یك نفر املا می‌گوید. یك نفر نظارت می‌كند و نفر سوم می‌نویسد).

5-  متنی را بخواند و در پایان املای آن را به تنهایی بنویسد (با استفاده از قدرت حافظه خودش به خودش املاء بگوید).

6-   املای والدین (والدین به عنوان تكلیف شب به فرزندان املاء بگویند).

7-   دادن جدول هجاها كه دانش‌آموزان با توجه به هجاها كلمه سازی می‌نمایند.

8-   تعیین یك حرف یا صدا توسط معلم و ساختن كلمه و جمله توسط دانش‌آموزان

9-  ارائه‌ی چندین جمله به دانش‌آموزان و برقراری ارتباط بین جملات و ساختن متن منسجم با آنها توسط دانش‌آموزان

10- ضبط متن املاء بر روی نوار و پخش آن در كلاس جهت نوشتن متن املاء

11- املای كوزه‌ای (كلماتی را كه دانش آموزان در زنگ بخوانیم یاد می‌گیرند. در پایان زنگ بر روی تكه‌های كاغذ نوشته و در كوزه می‌اندازند و معلم در جلسه بعد از بین كلمات موجود متنی تهیه نموده و به كلاس ارائه می‌نماید).

12- بازی اسم و فامیل- شهر- حیوان- میوه(در این نوع یكی از بچه‌ها صدایی را انتخاب می‌كند و بقیه دانش‌آموزان با توجه به صدای انتخاب شده موارد لازم را می نویسند)

13- طراحی جدول و حل آنها (دانش‌آموزان باید با توجه به متن كتاب درسی سوال طراحی نمایند، به طوریكه جواب آن یك كلمه باشد و سپس كلمات را وارد جدول نمایند).

14- املای پای تخته‌ای (معلم یكی از دانش‌آموزان را جهت نوشتن املاء پای تخته صدا می‌زند و بقیه دانش‌آموزان با توجه به نوشته‌های او املاء می‌نویسند).

15- املای پرده‌ای (متن املاء یكی از دانش‌آموزان پای تخته می‌نویسد و بقیه‌ی دانش‌آموزان به متن با دقت نگاه می‌كنند. سپس متن املای نوشته شده به وسیله‌‌ی پرده‌ای پنهان می‌گردد و بعد معلم شروع به گفتن همان املاء می كند و تمامی دانش‌آموزان می‌نویسند و در پایان پرده كنار می رود و دانش‌آموزان با توجه به تخته املای خود را صحیح می‌كنند).

16- املاء سفره‌ای (دانش‌آموزان به صورت گروهی بر وی سفره‌های نایلونی با استفاده از ماژیك وایت‌برد املاء می‌نویسند)
طبقه بندی:
برچسب ها: شیوه های آموزش املا ( انواع املا )،

تاریخ : پنجشنبه 24 مهر 1393 | 06:09 ب.ظ | نویسنده : خانم محمدقلی | نظرات

  • paper | | بک لینک